Asistent manager Relatii Economice Externe

Candidatul ideal:

1) Generale
– calificări şi pregătire specifică.
2) Esenţiale
– Cunoasterea limbii engleze si germana/franceza nivel avansat.
– Cunoasterea limbii ruse constitue un avantaj.
– Cunoasterea altor limbi straine constitue un avantaj.
– Studii superioare de specialitate;
– operare PC, obligatoriu aplicaţii MS Office şi programe de contabilitate.
– studii masterat finalizate sau în curs de finalizare constituie un avantaj.
– ne fumător constituie un avantaj.
3) Personale
a) aptitudini şi abilităţi personale.
– abilităţi de comunicare;
– eficienţă şi organizare;
– iniţiativă;
– abilităţi de lucru pe calculator şi de a lucra cu documente.
b) calităţi personale
– spirit organizatoric;
– implicare şi dăruire;
– capacitate şi abilitate în lucrul cu oamenii;
– punctualitate;
– stare de sănătate fizică bună.

Descrierea jobului:

RESPONSABILITĂŢILE POSTULUI
1. Asigura relatia cu furnizorii externi in probleme de import-export
– Asigura relatia directa in probleme de import-export cu furnizorii alocati
– Analizeaza si asigura implementarea procedurilor de lucru impuse de furnizorii externi
– Asigura analiza indicatorilor activitatii de import
– Reprezinta firma in relatia cu furnizorii externi in probleme de import-export
2. Coordoneaza operatiunile firmei
-Asigura logistica in relatiile companiei cu alte firme
-Asigura respectarea regulilor de intocmire a documentelor specifice
-Organizeaza desfasurarea operatiunilor speciale in Zona Libera
-Reprezinta firma in relatia cu Administratia Zonelor Libere
3. Coordoneaza operatiunile vamale
-Organizeaza operatiunile vamale
-Asigura efectuarea corecta si la timp a calculului taxelor vamale
-Asigura relatia cu organele vamale, comisionari vamali si firme de transport
4. Raporteaza rezultate ale activitatii de import-export
-Asigura intocmirea raportului saptamanal de plati externe
-Asigura intocmirea situatiei lunare a achizitiilor, defalcata pe furnizori
-Elaboreaza rapoarte de specialitate si le prezinta Directorului Logistic
5. Coordoneaza activitatea compartimentului de Import-Export
-Elaboreaza si implementeaza procedurile de lucru in cadrul compartimentului
-Propune masuri de eficientizare a operatiunilor de import-export
-Avizeaza operatiuni speciale efectuate in cadrul compartimentului
-Asigura desfasurarea activitatii de import-export in conformitate cu legislatia de specialitate
-Asigura pastrarea documentelor justificative si a registrelor.
Legat de activitatile specifice, raspunde de:
-Calitatea activitatii de import-export a societatii
-Calitatea relatiei firma-furnizori externi in probleme de import-export
-Existenta unor proceduri de lucru complete si eficiente in cadrul compartimentului
-Organizarea operatiunilor vamale ale societatii la standardele de calitate ale firmei
-Pastrarea documentelor justificative/registrelor in cadrul compartimentului cf. normelor in vigoare
-Prezentarea rapoartelor catre Directorul Logistic conform standardelor de calitate si termenelor indicate
-Indeplinirea la timp si intocmai a sarcinilor trasate sau stabilite de Directorul Logistic
-Reprezentarea firmei la intalniri ce au ca obiect cu precadere probleme de import-export

Legat de disciplina muncii, raspunde de:
-Imbunatatirea permanenta a pregatirii sale profesionale si de specialitate
-Pastrarea confidentialitatii informatiilor si a documentelor legate de firma
-Utilizarea resurselor existente exclusiv in interesul firmei
-Respectarea prevederilor normativelor interne si a procedurilor de lucru
-Adopta permanent un comportament in masura sa promoveze imaginea si interesele firmei
-Se implica in vederea solutionarii situatiilor de criza care afecteaza firma

CONFIDENŢIALITATE
Salariatul ce ocupă postul de asistent REE trebuie să păstreze secretul informaţiilor referitoare la politicile privind activitatea societăţii, furnizori şi clienţi, atât pe durata desfăşurării activităţii în cadrul societăţii, cât şi pentru o perioadă de 3 ani după încetarea contractului individual de muncă încheiat cu angajatorul.
DREPTUL DE SEMNATURA
Se acorda drept de semnatura pentru corespondenta
Contractele si preturile vor fi contrasemnate de superiori.

Descrierea companiei:

Producator importator si distribuitor de materiale didactice si mobilier scolar

Aplica AICI!